Kérdéseid vannak a szakdolgozattal kapcsolatban? Olvasd el ezt:

Mi a szakdolgozat és miért kell azt megírni?
A szakdolgozat eredetileg a tudományos pályára felkészítő egyetemi oktatásában résztvevő leendő tudósok írásbeli munkája volt. Ezzel az írással adtak számot arról, hogy képesek önálló kutatás végzésére. A szakdolgozat volt az egyetemi tanulmányaiknak a bejezése és persze egyben az önálló kutatói pályájuknak a kezdete. A helyzet jó ideje megváltozott, hiszen a felsőfokú oktatási intézményekben tanulók/diplomát szerzők csak kis része akar tudományos pályára lépni. Ma már a szakdolgozat, inkább a szakképzettségnek megfelelő, szakmai tárgyakhoz kapcsolódó feladat megoldása, amelynek elkészítésével a hallgató tanúsítja, hogy jártas a tananyagon túl, a hazai és a nemzetközi szakirodalomban. Tanulmányaira alapozva a szakirodalom feldolgozásával képes az elsajátított ismeretanyag gyakorlati alkalmazására, továbbá önálló munka végzésére. A szakdolgozat eredendően egy új, érdekes, releváns tudományos probléma megoldása tudományos eszközökkel. Ma is ezt várják a dolgozat írójától, akkor is ha a tudományosság csak látszatként van jelen a szakdolgozatok többségében, mégis úgy tesznek/teszünk mintha… A szakdolgozatod témáját, jó esetben te magad  - esetleg konzulensed segítségével - választod, és nem kapod azt. Ha megvan a téma. Kezdődhet a munka.

Néhány tanács a diplomamunka / szakdolgozat megírásához
A dolgozatírásnak is van módszere, ha ismered, akár heteket nyerhetsz a munka során.

  • Első lépés: szükséged van egy, a témádon belül megfogalmazott, problémára (amíg ez nincs, szakdolgozat, sincs). A probléma egy nem magától értődő, az adott tudományterület szempontjából releváns, és kutatható dolog legyen. Erre a problémára adunk választ a dolgozatban és ehhez igazodva alkotjuk a hipotézist/hipotéziseket. A problémára adott válaszokban, új, lényeges információkat közlünk, mindezt természetesen ellenőrizhető módon. A hipotézis a dolgozat végén beigazolódhat vagy kiderülhet róla, hogy téves. Mindkét eredmény jó. Amennyiben sikerül érdekes problémát találnod, könnyű lesz hipotézist alkotni és anyagot gyűjtened hozzá. Ha nincs probléma, nincs hipotézis, nincs miről írni, az egész munkafolyamat szenvedés lesz, a végeredmény meg unalmas, pocsék munka.
  • Második lépés: össze kell gyűjteni, amit a kérdésről mások eddig írtak. Érdemes olyan témát, problémát választani, amiről már többen írtak, kutattak de még sem csépelték el. Azt ajánlom, hogy olyan témát válassz, amihez van bőven szakirodalom. Ha ezek megvannak, akkor azokat el kell olvasni, szintetizálni és az elméleti részt megírni, mert ez adja a kutatás alapját, ha jobban tetszik, erre épül a gyakorlati rész.
  • Harmadik lépés: a saját kutatást kérdőív, interjú, vagy bármely általad választott kutatási módszer alkalmazásával kell elvégezned. A kutatásod eredménye a szakdolgozatban új eredményeket hozhat, vagy igazolja a meglévőket. Mindkét megoldás jó!
  • Az utolsó lépés: a gyakorlati kutatásod eredményeinek összevetése másokéval, azaz az elmélettel, majd megválaszolni a felvetésre és végül mindezt összegezni.

Hogyan kezdj hozzá?

A téma
A jó szakdolgozati téma egyik legfontosabb ismertetőjele, hogy van hozzá irodalom! Fontos a témaválasztásnál az is, hogy lehetőleg ne legyen szükséged olyan különleges adatokra, melyeket nincs lehetőséged megszerezni. A nagyon "új" témáról valószínűleg csak idegen nyelven találsz irodalmat és ugyanez jellemző a kevésbé közkedvelt témákra. Erre ráérsz akkor, ha doktori iskolába jársz majd. A szakdolgozat témáját célszerű egy probléma köré felépíteni, így a dolgozat készítésekor elsődleges céllá a probléma megoldása válik. Sokan nem ismerik a különbséget a szakdolgozati téma és a cím között. A téma csak egy általános megközelítés, amit a címmel neked kell konkretizálnod.

A hipotézis
Ez egy előzetes feltevés, amely mind a szekunder, mind a primer kutatásod fókusza, és a dolgozat megírása során azért vizsgálódsz, hogy kiderítsd a hipotézised igaz, vagy nem igaz. A hipotézis nem kérdés! A hipotézis egy állítás. Hipotéziseket mindenképpen előzetes kutatás alapján érdemes felállítanod!

A vázlat
Ez az első, amit a konzulensed kérni fog tőled, ha jól megírod - és azt nem egyszerű - fél siker. A jó vázlat alapján már könnyen megírod az egész dolgozatot, ha mégis döcögősen megy a munka, tudhatod, hogy rossz a vázlatod.
A jó vázlat négy részből áll és nem több 5 oldalnál.

  • A bevezetés, melyben vázolod a témád aktualitását, fontosságát, a dolgozat célját, a témaválasztás indíttatását, a  kutatásmódszertant és a hipotéziseket (ez lesz majd szakdolgozatod bevezetője is, tehát ezt már úgy írd).
  • A tartalomjegyzék, ugyanúgy, ahogy azt a dolgozatban fel fogod tüntetni, tehát 1, 1.1, 1.1.1 rendszerben. 
  • Irodalomjegyzék tervezet (az összes forrás, amiből majd dolgozol, könyvek, folyóiratok, internetes forrásokat, adatbázisok), ez írás közben bővülhet, szűkülhet. 
  • A kutatási terv. Mit, hol, és hogyan vizsgálsz, valamint a kérdőíved, vagy az interjú kérdések.

A kutatás

Szekunder kutatás: Mások által összegyűjtött adatok kutatása, összegyűjtése. Ez alapján írod az elméleti részt, illetve ha kifejezetten elméleti dolgozatot készítesz, akkor csak szekunder kutatást végzel.

A primer kutatás: Ez a saját vizsgálat. A dolgozatod gyakorlati része. Használtatsz kérdőíveket, interjút, alkalmazhatsz megfigyelést.

Források: A számodra elérhető legnagyobb könyvtárba illetve szakkönyvtárakba biztos, hogy többször el kell menned. A könyvtárban nézd meg az elektronikus katalógusban, hogy a szakdolgozatod témájához kötődő kulcsszavakra milyen könyveket találsz. Ezekbe nézz bele, és ha kicsit is használható, vedd ki. Ezután menj át az olvasóterembe, és nézd át a szakmai folyóiratokat és ha valamit jónak találsz, másold ki/fényképezd le. 
Vannak speciális könyvtárak is, érdemes utánanézned. Érdemes a Szabó Ervin könyvtárban belenézni az EBSCO és más adatbázisokba. A világ vezető szakmai lapjait ingyen elérheted innen. Ezt követően még keress rá az interneten a szakdolgozati témáddal kapcsolatos alapvető kulcsszavakra is. Egyre több a jó minőségű, releváns online szakirodalom, ezért akár kezdheted a keresést az interneten is. Ügyelj arra, hogy ne utólag kelljen visszakeresned, a lementett anyagokat, ezért légy alapos.

A hivatkozások
A dolgozatok készítésekor kötelező a hivatkozások használata. A suli által kiadott szabályzatban pontosan le van írva, hogy ezt hogyan várják el tőled. Az anyag végén szerepelnie kell irodalomjegyzéknek is, melyben csak az szerepelhet, amire a szövegben hivatkoztál. 

A konzulens
Őt azért kapod, hogy segítsen de az a tapasztalat, hogy ez gyakran nem valósul meg. A jó konzulens segít, válaszol a kérdésekre, a leveleidre, eléred telefonon. Saját véleményét elmondja, de az elképzeléseit nem erőlteti rád. Amennyiben a te konzulensed nem ilyen, válassz másikat, vagy válassz minket. Ha jó a konzulensed, találtál egy jó problémát, adott a hipotézis, tudod, hogy milyen módszerrel vizsgálódsz, akkor nagy gond már nem lehet a dolgozatoddal.

Amire még érdemes figyelned
Ne engedj a plágium csábításának!!! Hangsúlyozd az önálló munkádat, a saját véleményed. Alaposan elemezd a kutatásod. Legyen a dolgozatban koncepció, logika, célkitűzés, legyen eleje és legyen vége. Értse az olvasó, hogy honnan indulsz és hová szeretnél eljutni és összességében mit szeretnél a témán belül megmutatni. Figyelj a stílusra, a nyelvezetre, a szakszerűségre. A dolgozat struktúrája legyen követhető, áttekinthető és jól szerkesztett. Végezz színvonalas szakmai munkát és felelj meg minden elvárt követelménynek.

Egyebek
Gondold át és járj utána annak, hogy milyen lehetőségeid vannak a saját kutatásod elvégzéséhez. Egyszerűbb a dolgod, ha a problémát már eleve úgy választod ki, hogy azon adatokkal melyeket meg tudsz szerezni, válaszolni is tudj rájuk. Fontos tudnod, hogy a probléma lehet álprobléma, a kutatás pedig fiktív. A lényeg, hogy úgy old meg a feladatot, hogy a konzulens és a bíráló lássa, hogy érted és tudod alkalmazni az elméletben tanultakat. Természetesen az a jobb megoldás, ha a probléma érdekes, a kutatás valami újat ad a szakmának, de hidd el nem kell megváltani a világot, nem kell újra feltalálni a spanyol viaszt, csak azt kell bizonyítanod, hogy amit évekig tanultál, azt érted is. 

Remélem, tudtam segíteni és így könnyebb elindulnod. Ha ezt követően is maradtak kérdéseid, a válaszért Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.